Dlaczego tylko 4 gniazdka?

Jest to często zadawane pytanie przez naszych Klientów. Przecież w niejednej marinie można zobaczyć postumenty, które wyposażone są w 6 a nawet i 8 gniazdek. Więc dlaczego?! Wyjaśniamy.

 

Maksymalna ilość gniazdek znajdujących się na jednym postumencie określona jest w Normie Europejskiej PN-HD 60364 Instalacje elektryczne niskiego napięcia Część 7-709: Wymagania dotyczące specjalnych instalacji lub lokalizacji. Porty jachtowe oraz podobne lokalizacje.

Elektryk projektujący instalacje w marinie oraz producent postumentów powinien uwzględnić ten zapis w swojej pracy. W przeciwnym razie cała instalacja lub sam produkt będzie niezgodny z obowiązującymi normami, co w konsekwencji będzie prowadzić do negatywnego wyniku podczas kontroli.

 

Zaniedbanie może prowadzić również do znacznie gorszych skutków, takich jak zagrożenie zdrowia lub życia użytkowników obiektu. Bowiem znajdująca się na pomoście plątanina przewodów elektrycznych, może spowodować potknięcie, poślizgnięcie czy wplątanie się. Zachwianie równowagi na pomoście może łatwo doprowadzić np. do upadku do wody. Redukując ilość gniazdek, wymusza na inwestorach zagęszczenie liczby słupków, a tym samym obecność nieskończonych ciągów przewodów.

 

Źródło:

Norma Europejska PN-HD 60364 Instalacje elektryczne niskiego napięcia Część 7-709: Wymagania dotyczące specjalnych instalacji lub lokalizacji. Porty jachtowe oraz podobne lokalizacje.

Czy artykuł był przydatny?
[Ilość oddanych głosów: 0 Średnia: 0]

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *